Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Parohia Mănăstirea Albă

  • 15/05/2012

Duminică 13 mai, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Naşterea Maicii Domnului” a Parohiei Mănăstirea Albă din com. Curtişoara, hirotonind preot pe diac. Cristian-Mirel Turmacu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia citită în Duminica Samarinencei, menţionând că „setea lui Hristos, în cetatea Sihar, este doar pretextul unei dorinţe de a împărţi aceeaşi „fântână” cu toţi fiii şi urmaşii lui Iacob, în înţelesul de „nou Israel”, iar apa ― adică învăţătura Sa ― este „vie”, tocmai pentru noutatea şi universalitatea ei. Dumnezeu a cunoscut că vechile concepţii şi mentalităţi nu aduceau decât „moarte” şi duşmănie şi, pentru aceea, singur îşi numeşte învăţătura Sa „apă vie”.

Închinarea în „duh şi în adevăr” este modul prin care Hristos Şi-a pregătit învăţătura Sa despre universalitatea creştinismului, despre Biserică − îndepărtându-Se de sinagoga iudaică −, despre rugăciunea „din cămara ta” (Mt. 6, 6), în detrimentul celei „din uliţe” (Mt. 6, 2 şi 5) şi mai ales despre rugăciunea inimii. Vasăzică, Domnul ne cere să ne rugăm „în duh”, vrând să sublinieze „spiritualitatea” noii credinţe, iar „în adevăr”, pentru că El este „Calea, Adevărul şi Viaţa” (In. 14, 6)”.

După-amiaza, Preasfinţia Sa a oficiat la Paraclisul Episcopal „Sfânta Treime” botezul pruncului Emanuel-Marian Mihai.