Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la parohia Slătioara I

  • 20/10/2009

Slujbă arhierească la parohia Slătioara I

Sâmbătă 17 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, slujit Sfânta Liturghie la parohia Slătioara I, Protoieria Slatina I, sfinţind şi noua capelă a parohiei, ce conţine şi o sală de mese, biblioteca şi cancelaria.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evenghelică ce face referire la chemarea la apostolat a lui Matei şi la comuniunea lui Hristos cu vameşii şi păcătosii, fapt ce i-a scandalizat pe farisei şi cărturari.

„Evanghelia aceasta ne încurajează pe noi, oameni simpli, de multe ori păcătoşi şi stăpâniţi de neputinţe, că putem spera la mila lui Dumnezeu, în pofida stării noastre. De aceea, să ne rugăm lui Dumnezeu, mai cu seamă atunci când suntem păcătoşi. Niciodată deznădejdea să nu prindă să nu nutească gândul că Dumnezeu nu ne mai poate ierta. Atât deznădejdea, cât şi prea marea încredere în milostivirea lui Dumnezeu, sunt extreme la fel de periculoase pentru viaţa duhovnicească”.

La sfârşitul slujbei, PS Sebastian a acordat Distincţia de vrednicie PC Pr. Marin Bica, D-lui Prof. Ion Hernest, D-lui Ing. Ilie Croitoru, D-lui Ec. Marin Cârnaru şi D-lui Ing. Valerică Lixandru.

12 21 31 41