Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Canonului la catedrala din Caracal

  • 01/03/2012

Marţi 28 februarie, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Caracal, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Pavecerniţei Mari, în cadrul căreia s-a citit a II-a parte a Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La final, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre cum trebuie ţinut postul creştineşte: „Evanghelia ne învaţă cum să postim, cum să ne rugăm, cum să facem milostenie, pentru că unii dintre noi fac toate acestea nu tocmai potrivit învăţăturii sfinte. Nu este suficient să ne rugăm, dacă o facem oricum; nu ajunge să postim, dacă postim oricum; nu este suficient să facem milostenie, dacă nu urmăm sfatul Evangheliei care ne arată când anume primeşte Dumnezeu faptele noastre cele bune. Cu privire la post, ea ne învaţă: „Nu fiţi trişti ca făţarnici, căci ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc… Tu, însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală!…” Aceasta înseamnă că trebuie să postim cu discreţie şi cu smerenie. Să nu ne mândrim cu postul, ci să postim cu modestie sfântă. Doar aşa postul ne va întări, ne va curăţi, ne va  lumina şi ne va mântui”.