Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Deniei celor 12 Evanghelii la Parohia „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” din Balş

Slujba Deniei celor 12 Evanghelii la Parohia „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” din Balş

  • 19/04/2012

Joi 12 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei celor 12 Evanghelii la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, din oraşul Balş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre lepădarea celor care au fost de faţă la Patimile Mântuitorului, începând cu ucenicii Domnului, în frunte cu Sfântul Apostol Petru, dar şi a celor care au complotat împotriva lui Iisus şi apoi L-au condamnat la moarte prin răstignire: „Toată atitudinea din jurul Mântuitorului a fost una de apostazie, adică de lepădare de El. Doar Sfânta Fecioară Maria a rămas şi a plâns cu amar lângă crucea pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos. Noi însă, după 2000 de ani, ce atitudine avem faţă Dumnezeu, care S-a răstignit pentru noi? Îi condamnăm, poate, în mintea noastră pe fariseii, cărturarii, arhiereii, mai marii poporului, ucenicii şi toţi ceilalţi care s-au lepădat de El. Dar, oare, nu ne lepădăm şi noi atunci când nu voim să ţinem post, când nu vrem să ne rugăm, când nu venim la biserică, când nu ne spovedim şi nu ne împărtăşim, când urzim planuri necinstite împotriva aproapelui, când ne este indiferentă învăţătura Mântuitorului şi nu o punem în practica vieţii noastre…, oare nu este şi aceasta o lepădare, o apostazie modernă?! Trebuie să înţelegem că Hristos a pătimit şi a murit pentru noi, nu S-a lepădat de noi! Nepostirea, lipsa de rugăciune, faptele cele urâte, lipsa de spovedanie, de împărtăşanie, de frecvenţă a bisericii, înseamnă tot lepădare de El”.