Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Deniei la Parohia “Sfântul Vasile” din Mun. Caracal

Slujba Deniei la Parohia “Sfântul Vasile” din Mun. Caracal

  • 11/04/2012

Marţi, 10 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei la Parohia “Sfântul Vasile” din Municipiul Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a făcut referire la pericopa evanghelică care aminteşte de ungerea făcută lui Iisus de către femeia păcătoasă (Lc. 7, 36-50): “Denia din seara aceasta este dedicată acestei femei păcătoase, pentru pocăinţa pe care a arătat-o, pentru că a ştiut să-şi plângă păcatele, să-şi ceară iertare, să sărute picioarele lui Iisus şi să-şi prezinte simbolic jertfa ei Mântuitorului – mirul reprezintă jertfa. Denia aceasta este, dacă vreţi, o invitaţie generală la pocăinţă după modelul acestei femei, pe care Hristos a dat-o spre exemplu gazdei. După cutuma omenească, orice gazdă aşteaptă de la musafiri cuvinte de laudă. Ei bine, Hristos nu numai că nu l-a lăudat pe Simon Leprosul, dar i-a şi dat o lecţie, arătându-i ce fel de “găzduire” aştepta de la el: pocăinţă sinceră, lacrimi, iar nu judecată şi osândă”.