Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Deniei la Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, Drăgăneşti Olt

Slujba Deniei la Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, Drăgăneşti Olt

  • 14/04/2012

Miercuri 11 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei la Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, din oraşul Drăgăneşti Olt.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia citită în timpul slujbei, în care se face amintire de patru evenimente legate de patimile Mântuitorului Iisus Hristos: spălarea picioarelor ucenicilor, Cina cea de taină, rugăciunea din grădina Ghetsimani şi vinderea Mântuitorului de către Iuda. „Fiecare dintre aceste patru evenimente ne transmit nouă câte o învăţătură – spălarea picioarelor ucenicilor de către Iisus ne învaţă smerenia şi cum să renunţăm la orgoliul şi mândria de care societatea de azi nu duce deloc lipsă. Prin Cina cea de taină Mântuitorul Hristos, binecuvântând pâinea şi paharul cu vin, a instaurat Sfânta Împărtăşanie, Trupul şi Sângele Său, pe care noi trebuie să o dorim la fiecare Sfânta Liturghie. Rugăciunea cea mai presus de fire din grădina Ghetsimani ne învaţă care sunt cererile pe care trebuie să le avem atunci când ne rugăm. Asemenea lui Iisus, trebuie să ne rugăm şi noi atunci când ne va fi greu în viaţă, căci mai presus de toate ajutoarele posibile este cel venit de la Dumnezeu, Singurul care ne poate ridica din greutăţile noastre şi asta doar în urma rugăciunii. Vinderea lui Iisus de către Iuda pentru bani – ce josnic – ne învaţă să nu ne trădăm niciodată credinţa noastră. Cei care trădează credinţa ortodoxă strămoşească se aseamănă lui Iuda, trădând nu doar pe Domnul Hristos, ci şi pe familiile lor şi pe înaintaşii lor, care de multe ori şi-au dat viaţa pentru apărarea acestei credinţe”.