Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Deniei Prohodului Domnului la Paraclisul Episcopal „Sfânta Treime” din Mun. Slatina

Slujba Deniei Prohodului Domnului la Paraclisul Episcopal „Sfânta Treime” din Mun. Slatina

  • 19/04/2012

Vineri 13 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Prohodului Domnului la Paraclisul Episcopal „Sfânta Treime”, din Mun. Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre importanţa Deniei Prohodului Domnului: „Această denie se doreşte a fi slujba înmormântării pentru Acela pe Care, aşa de mult s-au grăbit oamenii să-L omoare şi să scape de Dânsul, încât nu au mai avut timp să-I facă nici înmormântarea. Noi, creştinii, în fiecare an şi, îndeosebi, în fiecare Vineri a Săptămânii Patimilor încercăm să reparăm istoria, să reparăm răul care I s-a făcut lui Hristos şi să-I cântăm noi înmormântarea pe care nu au fost vrednici să I-o facă oamenii din vremea Lui. Însă, sunt printre noi unii care şi astăzi Îl omoară pe Hristos încetul cu încetul, prin dispreţ, înjurături, cuvinte spurcate, gânduri murdare, fapte urâte, indiferenţă faţă de Biserica şi de învăţăturile Lui. Câte persoane au fost oare azi la denie să plângă, pentru că oamenii la un moment dat, în istorie, L-au omorât pe Dumnezeu?… Această indiferenţă este moartea lui Dumnezeu în sufletele noastre! Nu moartea Lui proprie, căci El trăieşte în veci şi nu-L va omorî nimeni. Nu au făcut-o nici iudeii şi nu o vor face nici indiferenţii zilelor noastre! Însă, El va muri încet – încet în sufletele celor care nu înţeleg că Hristos a înviat, că El este viu, că El este Stăpânul, că doreşte să-L slujim, să-L ascultăm şi să-I împlinim poruncile”.