Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujba Vecerniei la Parohia “Sf. Ioan Botezătorul” din oraşul Corabia

  • 14/01/2011

În seara zilei de joi 6 ianuarie 2011, la Parohia “Sf. Ioan Botezătorul” din oraşul Corabia s-a săvârşit, în prezenţa PS Părinte Sebastian, slujba Vecerniei cu prilejul hramului parohiei.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat viaţa şi sfinţenia celui mai mare om născut din femeie, Sf. Ioan Botezătorul, îndemnând pe această cale pe cei care-i poartă numele să-l cinstească duhovniceşte: “Trebuie să învăţăm, de vreme ce am primit nume de sfinţi, să ne facem datoria întâi faţă de sfinţii respectivi, pentru că este ziua pomenirii lor. Să-i cinstim, deci, cum se cuvine, nu să ne “cinstim” pe noi înşine doar în ospeţe şi în beţii, ci să ne rugăm acestora să ne dea şi nouă o fărâmă din sfinţenia lor, pe care au dobândit-o prin desele înfrânări, postiri, grelele pătimiri şi privegherile de toată noaptea”.