Tabără de vară la Parohia Slătioara I

• 07/09/2023

Tabără de vară la Parohia Slătioara I

Parohia Slătioara I, din comuna Slătioara, județul Olt, a găzduit în perioada 3 – 5 septembrie 2023 prima ediţie a „Taberei de vară din pridvorul bisericii” pentru copiii și tinerii din parohie. Pe parcursul celor trei zile, 23 de copii cu vârste cuprinse între 5-14 ani și-au petrecut o parte din zi într-un mod inedit, creativ și distractiv, sub coordonarea părintelui paroh, Pr. Aldea Constantin și a d-nei preotese Mihaela.

Programul taberei, alcătuit în funcție de vârsta participanților, a cuprins: rugăciunea de dimineaţă, istorioare biblice și joc de rol, jocuri de dezvoltare personală, de comunicare şi de petrecere a timpului liber, ateliere de creaţie, atelier de desen și pictură, concursuri și activități sportive și recreative în aer liber și în sală (sala complexului parohial), vizionare de film educativ și activități muzicale.

Pe parcursul întregului program, prânzul a fost asigurat copiilor de Parohia Slătioara I, în strânsă colaborare cu mai mulți creștini, cu suflet mare.

Scopul acestei tabere a fost acela de a oferi copiilor o alternativă atractivă pentru petrecerea unei perioade de neuitat din vacanța de vară. Copiii au învățat să descopere împreună, să comunice, să se organizeze, să respecte reguli, să avanseze propuneri, să aibă încredere în sine și să se bucure împreună.

Invitați speciali au fost: Dna. Prof. Iuliana Bălăiță, profesor de gimnastică artistică și dans sportiv în cadrul Fundației Județene pentru Tineret Olt, Dl. Ionuț Bălăiță, liderul formației de muzică folk „Alutus”, din Mun. Slatina și D-nele Prof. Carmen Răducu și Prof. Cristina Alexie, de la Șc. Gim. Slătioara.

De asemenea, acest proiect a avut în vedere creșterea încrederii părinților în proiectele derulate de Biserică.

Ultima zi a Taberei de vară a debutat cu participarea celor mici la diverse jocuri interactive, iar la final, după masa de prânz s-au împărtășit impresii și s-au înmânat diplome de participare, într-un cadru festiv.

Mulțumiri și binecuvântări tuturor celor implicați: copii, părinți, cadre didactice și voluntari.

Un an școlar cu rezultate frumoase la învățătură!

Pr. Aldea Constantin

Parohia Slătioara I