Episcopia Slatinei și Romanaților

Tabăra naţională „Tradiţie şi noutate“ de la Mănăstirea Durău

  • 19/09/2016

Mitropolia Moldovei şi Bucovinei a organizat, în perioada 22-27 august 2016, la iniţiativa Patriarhiei Române şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Teofan, tabăra naţională pentru tineri, eveniment găzduit de Centrul cultural-pastoral “Sfântul Daniil Sihastrul” de la Mănăstirea Durău, județul Neamţ.

Tabăra a reunit 43 de tineri din toate eparhiile, din partea Episcopiei Slatinei și Romanaților participând eleva Bianca Gabriela Stanciu, absolventă a Liceului Teoretic “Mihai Viteazul” din Caracal.

Fiecare zi a taberei a început cu oficierea Sfintei Liturghii. În cadrul programului s-a lucrat pe grupe, s-au vizionat filme duhovnicești, au fost desfășurate sesiuni de training în tainele leadership-ului şi a metodelor de comunicare, coordonate de soții Cristian şi Cristina Neguţ, a fost escaladat Muntele Ceahlău până la Cascada Duruitoarea și Mănăstirea Schimbarea la Faţă și au fost întreprinse activități de vâslit în canoe pe Lacul Bicaz sau de tiroliană.