Episcopia Slatinei și Romanaților

Tineri din Olt participanți la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (I.T.O.) ‒ 2018 de la Sibiu

  • 12/10/2018

În perioada 6-9 septembrie a.c., sub motto-ul ,,Unitate, credinţă, neam”, s-a desfăşurat, la Sibiu, Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (I.T.O.). Aproximativ 3.000 de tineri, din mai multe ţări ale lumii, au răspuns acestei chemări, legând prin acest eveniment nesperate prietenii și trăind experiențe de neuitat.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sebastian, din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a participat un grup 37 tineri, de diferite vârste, care au fost însoţiţi de patru responsabili.

Întâlnirea a fost structurată pe ateliere de lucru, vizite și spectacole și i-a impresionat într-atât pe tinerii prezenţi, încât mulți dintre ei şi-au mărturisit deja dorinţa de a nu lipsi pe viitor de la nicio altă ediţie I.T.O.

Dintre obiectivele vizitate se numără Mănăstirea Cozia, Castelul Zânelor și Cascada Lotrişor. Cheltuielile privind deplasarea tinerilor la acest eveniment, au fost asigurate, ca de fiecare dată, de Centrul Eparhial.