Episcopia Slatinei și Romanaților

Ziua de 1 Decembrie sărbătorită de slătineni

  • 02/12/2008

Ziua de 1 Decembrie sărbătorită de slătineni

Ceremonia organizată în cinstea zilei ce evocă 90 de ani de la Marea Unire a românilor de la Alba Iulia, din data de 1 Decembrie 1918, a adunat numeroşi slătineni în centrul oraşului de pe malul Oltului.

La eveniment a participat şi Preasfinţitul Părinte Sebastian, aducând prin slujba de Te Deum şi prin cuvântul rostit, prinos de cinstire şi recunoştinţă pentru cei ce au făcut posibilă înfăptuirea Marii Uniri.

După cuvântările rostite în cinstea evenimentului, manifestarea a continuat cu un program popular de horă şi dansuri de căluşari realizate de către artiştii de la Palatul Copiilor „Adrian Băran” din Slatina şi s-a finalizat cu depunerea coroanelor de flori şi parada militară tradiţională.

Ascultaţi AICI cuvântul rostit de PS. Sebastian cu ocazia zilei Naţionale a României.