Episcopia Slatinei și Romanaților

Ziua Imnului naţional sărbătorită la Slatina

  • 30/07/2009

Ziua Imnului naţional sărbătorită la Slatina

Miercuri, 29 iulie, începând cu ora 900, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit, pe esplanada din faţa Prefecturii Judeţului Olt, slujba de Te Deum în cinstea Zilei Imnului naţional. La manifestare au participat diverse personalităţi şi oficialităţi locale, seria alocuţiunilor fiind deschisă de către D-l Subprefect Virgil Panduru.

În cuvântul rostit, Preasfinţia Sa a vorbit despre rezonanţa mesajului pe care Imnul naţional îl produce în mintea celor ce-l ascultă: „Imnul acesta ne obligă să fim treji, să fim conştienţi, să fim mândri de istoria noastră, de trecutul nostru şi să ştim ce vrem. Şi parcă astăzi, mai mult ca oricând, este necesar să ştim ce vrem. În societatea noastră, confruntată cu criza aceasta globală, când fiecare dintre noi cu greu mai răzbate în viaţă, imnul pe care-l sărbătorim astăzi ne îndeamnă să fim treji, să luăm aminte, să ne deşteptăm.”

18 27 37 45