Episcopia Slatinei și Romanaților

Ziua Naţională a României sărbătorită în Mun. Slatina

Ziua Naţională a României sărbătorită în Mun. Slatina

  • 03/12/2012

Ceremonia organizată în cinstea zilei ce evocă Marea Unire a românilor de la Alba Iulia din data de 1 Decembrie 1918 a adunat, în centrul Municipiului Slatina, reprezentanţi ai oficialităţilor locale şi judeţene, poliţişti, jandarmi, pompieri, militari, dar şi numeroşi slătineni.

La eveniment a participat, din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, un sobor de preoţi şi diaconi care, prin slujba de Te Deum oficiată, a adus prinos de cinstire şi recunoştinţă pentru cei ce au făcut posibilă înfăptuirea Marii Uniri.

După tradiţionalele discursuri şi alocuţiuni oficiale a urmat depunerea coroanelor de flori şi parada de final a Gărzii de Onoare sub acordurile formaţiei de estradă Lyra Band.