Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Morunglav a fost retârnosită

Biserica Parohiei Morunglav a fost retârnosită

  • 07/09/2020

Duminică, 6 septembrie a.c., Preasfințitul Episcop Sebastian, împreună cu un ales sobor de preoți, a retârnosit biserica parohiei Morunglav, sfințind cu acest prilej și casa parohială, praznicarul, capela și clopotnița.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte a ținut un cuvânt de învățătură legat de pilda lucrătorilor răi (Matei 21, 33-44), intitulat „Ce am făcut cu via Domnului?”, pe care îl puteți citi AICI.

Pentru efortul depus la restaurarea întregului lăcaș de cult și a anexelor sale, Preasfinția Sa a acordat rangul de sachelar preotului paroh Ionuț Brînaru, iar celor care au sprijinit financiar realizarea lucrărilor distincții de vrednicie.

***

Un material video, legat de această slujbă, îl puteți găsiți accesând acest LINK.

***